Program

Digitálne umenia na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave sú štvorročný bakalársky program. Namiešali sme v ňom úplne nové umelecké, technické aj teoretické predmety a doplnili ich niektorými osvedčenými predmetmi z portfólia VŠVU.

Budete vytvárať diela, vizualizácie, experimenty, aplikácie, projekcie, virtuálnu realitu a iné. Prídete do kontaktu aj so študentmi a odborníkmi z technických alebo spoločenskovedných odborov pri spoločných projektoch a tvorivých dielňach.

Pre koho je program určený?

Nemusíš byť z výhradne umeleckej školy. Už teraz máme na VŠVU študentov z gymnázií či priemyslových škôl. Na programe Digitálne umenia bude táto pestrosť ešte väčšia. Kreativitu ti pomôžeme rozvinúť, remeselnú zručnosť ťa naučíme.

Fotograf alebo architektka, programátorka alebo dizajnér, grafiťák alebo youtuberka, filozof či aktivistka… Digitálne umenia sú prostredie pre tvoj umelecký aj technický rast.

Predmety

Mix predmetov na Digitálnych umeniach obsahuje praktické predmety zamerané na digitálne remeslá aj na informačné technológie:

  • 2D/3D počítačová grafika
  • multimédiá
  • digitálna fotka, video a strih
  • kreatívne programovanie
  • vývoj interaktívnych aplikácií

K tomu teoretické a diskusné predmety z oblastí ako:

  • kritické myslenie
  • dejiny umenia a estetika
  • digitálna kultúra
  • nové médiá

Vývoj hier alebo filozofia? Čo ťa zaujíma viac? Ďalšie voliteľné predmety si môžeš nakombinovať podľa svojho zamerania. Chceš si vybrať predmety z iných programov, napríklad z architektúry či umeleckej fotografie? Môžeš.

Ateliér – Sprievodca galaxiou

Pod vedením skúsených pedagógov a umelcov každý semester vytváraš v spoločnom ateliéri vlastné dielo, ktoré na konci semestra prezentuješ na takzvaných prieskumoch.

Sprievodca Galaxiou – tak sme nazvali ateliér pre digitálne umenia. Pretože vesmír digitálnych umení je rozľahlý, neprebádaný a neustále sa rozpína. Spoločne tu budeme tvoriť v rôznych žánroch umenia a s rôznymi technickými výrazovými prostriedkami.

Pri projektoch budeme v kontakte aj s inými odvetviami, pretože digitálne umenia majú veľký presah do oblastí, akými sú spoločenské vedy, médiá, dátová veda, či múzické umenia.

Urob si predstavu, aké ateliérové diela tvoria študenti iných odborov VŠVU. Pozri sem:

▸▸▸ online prieskum VŠVU ◂◂◂